نوزاد

.

.


ایمیل مدیر : leil_a@yahoo.com

آنلاین : 1
بازدید امروز : 7
بازدید دیروز : 17
بازدید هفته گذشته : 7
کل بازدید : 85410RSS
POWERED BY
NINIWEBLOG.COM
تولد نوزاد تپل و چاق خطرناک است
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال چهارشنبه 3 / 1 / 1390 در ساعت 22:49
تولد نوزاد تپل‌ نتیجه مصرف آهن در دوره بارداری
به گفته یكی از محققان دانشگاه «لیدز» انگلستان، گاهی لازم است زنان باردار رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا میزان آهن بیشتری دریافت كنند؛ مطالعات ما نشان می‌دهد كه میزان توصیه به مصرف آهن در زنان باردار پایین است.

بر اساس یك تحقیق جدید، زنانی كه در سه ماهه اول بارداری مقادیر كافی آهن دریافت می‌كنند نوزادانی با وزن سنگین‌تر خواهند داشت.
 
به گزارش فارس، این تحقیق با مطالعه 1300 زن باردار نشان داد كه مصرف بیشتر آهن در سه ماهه اول بارداری تأثیر مثبتی در وزن نوزاد تازه متولد دارد.
 
یافته‌های منتشر شده در مجله علمی «باروری انسان» نشان می‌دهد كه مصرف كافی ویتامین «ث» كه موجب جذب بیشتر آهن از غذاهای غیرگوشتی می‌شود، تأثیر بیشتری در افزایش وزن نوزاد خواهد داشت.

به گفته یكی از محققان دانشگاه «لیدز» انگلستان، گاهی لازم است زنان باردار رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا میزان آهن بیشتری دریافت كنند؛ مطالعات ما نشان می‌دهد كه میزان توصیه به مصرف آهن در زنان باردار پایین است.
وی افزود: فقر آهن یكی از مشكلات شایع دوران بارداری به ویژه در كشورهای در حال توسعه است كه می‌تواند منجر به نتایج منفی از قبیل كمی وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس و اختلال رشد عصبی كودك شود؛ این موارد ممكن است موجب مشكلاتی در زمینه سلامت و رشد كودك در مراحل بعدی زندگی‌اش شود.
 
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در آمریكا به زنان باردار توصیه می‌شود كه روزانه 27 میلی گرم آهن مصرف كنند، در حالی كه در انگلستان استاندارد میزان مصرف آهن 15 میلی گرم به صورت روزانه است.
بنابراین گزارش آهن موجود در سبزیجات، لوبیا و حبوبات كمتر از آهن گوشت قرمز و ماهی جذب بدن می‌شوند.
 
این محقق گفت: اطلاعات متناقض در مورد مواد غذایی می‌تواند گیج كننده باشد بنابراین بسیار مهم است كه اطلاعات صحیحی در اختیار زنان باردار قرار داده شود؛ آنها باید نه تنها در مورد بهترین منابع آهن در رژیم غذایی اطلاع داشته باشند بلكه باید بدانند كه رژیم غذایی متنوعی شامل میوه و سبزیجات غنی از ویتامین «ث» برای آنان بسیار ثمربخش خواهد بود.
 
وی افزود: نوشیدن یك لیوان آب پرتقال تازه در كنار نان و لوبیا یكی از نمونه‌هایی است كه می‌تواند میزان جذب آهن را افزایش دهد. 
 
این گزارش می‌افزاید: این مطالعه به معنای این نیست كه زنان باید در دوران بارداری مكمل آهن مصرف كنند، زیرا پزشكان بارها در مورد پیامدهای منفی مصرف بیش از حد مكمل‌ها به ویژه در دوران بارداری هشدار داده‌اند.
.:: ::.
هفت دلیل گریه ی شیرخوار
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال چهارشنبه 3 / 1 / 1390 در ساعت 22:48

1 قولنج شیرخواران:
یكی از دلایل گریه نوزادان كولیك یا قولنج دوران شیرخوارگی است. اگرچه هنوز علت كولیك نوزادان مشخص نیست ولی مهم این است كه شیرخوار درد دارد و باید به او كمك كرد. حدود 20 درصد شیرخواران به كولیك مبتلا می‌شوند و هنوز معلوم نیست چرا هنگام غروب یا شب گریه می‌كنند. شیرخوار خیلی سخت آرام می‌شود. هنگام گریه پای خود را به سمت شكم می‌برد. گاهی اوقات بی‌قراری نوزاد باعث اذیت و ناراحتی شما می‌شود.

از همكاری و مساعدت دیگران غافل نشوید. نوزاد را به پدر یا مادر خود بسپارید. ماساژ دورانی شكم نوزاد با آرامش توسط پدر بسیار تسكین‌دهنده است. شاید یك موزیك یا یك فنجان چای و قهوه به شما آرامش بدهد تا انرژی خود را احیا كنید. هنوز داروی خاصی برای برطرف كردن كولیك شیرخواران معرفی نشده است اما تجویز روزی 2 قاشق چایخوری عرق نعناع توصیه می‌شود اگر داروی دیگری مصرف می‌كنید با پزشك خود مشورت كنید.

2 جیغ كشیدن‌:
برخی معتقدند دلیلش احساس عجز و درماندگی در بیان كلمات است. وقتی كودك 18ماهه شما جیغ می‌كشد چشم‌درچشم او بیندازید. در آغوش‌اش بگیرید با كلمات محبت‌آمیز او را سرگرم كرده یا با او بازی كنید. اغلب كودكان با این كار آرام می‌شوند. گاهی در مسیر تكامل تكلم كودكان ممكن است اختلالات شنوایی نیز باعث جیغ كشیدن كودك شود، پس با شنوایی‌سنج صحبت كنید.

3 گرسنگی:
شیرخواران معمولا یك ساعت بعد از تغذیه با شیر مادر ناآرامی می‌كنند. این ناآرامی ممكن است به خاطر گرسنگی باشد.

4 صداهای بیش از اندازه بلند:
مانند تلفن، تلویزیون، نور خیره‌كننده، حضور در اجتماعات یا میهمانی‌ها آرامش شیرخوار را مختل می‌كند حتی محصورشدن بین كوهی از اسباب‌بازی‌ نیز می‌تواند برای نوزاد ایجاد تنش كند.

5 شیرخواران تنش و مشاجره والدین را احساس می‌كنند.
این موضوع باعث نگرانی و بی‌قراری آنها می‌شود. بهتر است مشاجرات خانوادگی به بعد از خواب او موكول شود.

6 قرار گرفتن بیش از اندازه در یك وضعیت ثابت روی صندلی یا گوشه‌ای از اتاق می‌تواند سبب خستگی و كسالت شیرخوار شود. او را حركت داده و نوازش كنید. گاهی اوقات شیرخواران عادت به گردش با اتومبیل دارند و در ماشین به خواب می‌روند و آرامش می گیرند. در این صورت اگر فرصت این كار را ندارید لااقل با او صحبت كنید. آواز و شعر بخوانید. كودكان از بودن در كنار شما لذت می‌برند.

7 درجه حرارت مناسب اتاق:
شیرخواران 25 تا 26 درجه است. چنانچه شیرخوار پوشش نامناسب داشته باشد چون تنظیم درجه حرارت بدنش تكامل نیافته در مواقع گرما و سرما بی‌قراری می‌كند. با توجه به این نكته به آرامش كودك كمك كنید.

.:: ::.
شستن لباس نوزاد
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال يکشنبه 10 / 11 / 1389 در ساعت 17:04

همیشه لازم نیست که لباس‌های نوزاد کم‌سن را با ماده پاک‌کننده‌ای بشویید که به طور خاص برای نوزادان ساخته شده باشد.

 در شستن لباس نوزاد به این توصیه‌ها عمل کنید:

  • لباس‌های نوزادانی که مشکلات پوستی مانند آلرژی، اگزما، درماتیت آتوپیک و سایر مشکلاتی که با حساسیت پوستی همراه است، را دارند، باید با ماده مخصوص پاک‌کننده نوزاد شست. در موارد دیگر، شما می‌توانید از پاک‌کننده‌های معمولی استفاده کنید.
  •  پیش از شروع استفاده از ماده پاک‌کننده معمولی برای شستن لباس نوزاد، یک تکه لباس را امتحان کنید و ببینید چگونه پوست نوزاد واکنش نشان می‌دهد. اگر نشانه‌ای از تحریک پوستی وجود داشت، به استفاده از ماده پاک‌کننده مخصوص نوزاد یا ماده پاک‌کننده‌ای که عاری از رنگ و رایحه است، ادامه دهید.
  •  اگر از پوشک پارچه‌ای استفاده می‌کنید، باید آن را به طور جداگانه از سایر اقلام بشویید.
  • پوشک‌های پارچه‌ای تنها قلمی هستند که "باید" با مواد پاک‌کننده ملایم مخصوص نوزاد شسته شوند تا از ایجاد بثورات پوستی ناشی از تحریک پوشک جلوگیری شود.
  • این پوشک‌‌ها را باید بدون مواد نرم‌کننده پارچه، با آب بسیار داغ و یک آبکشی دوم شست.
.:: ::.
ناف نوزاد پس از تولد
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال يکشنبه 10 / 11 / 1389 در ساعت 16:58

مهم است که به طور مناسبی از بند ناف نوزاد‌تان مراقبت کنید تا از عفونت و عوارض مربوط جلوگیری کند.

 اینها نشانه‌های هشداردهنده‌ای است که در صورت بروز آنها باید با دکترتان تماس بگیرید.

  •  انتهای بند ناف (نزدیک پوست) دارد خونریزی می‌کند.
  • باقیمانده بند ناف ترشح چرکی سفید یا زرد دارد.
  •  تورم یا قرمزی اطراف ناف را احاطه می‌کند.
  •  نوزاد شما نشانه‌هایی بروز دهد که دال بر  دردناک و حساس بودن ناف است.   
.:: ::.
نوزادتان را ماساژ دهید
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال يکشنبه 10 / 11 / 1389 در ساعت 16:48

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه « ماساژ برای نوزادان فواید متعددی دارد و از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی برای آنان بسیار مفید است» گفت:« تماس پوستی و لمس ملایم باعث ایجاد آرامش و اطمینان خاطر در نوزاد می‌شود و ماساژ نوزاد راهی است برای تقویت احساس امنیت در وی، همچنین تحریکات حسی باعث تقویت هوشیاری و تسریع تکامل عصبی نوزاد می‌شود.»

دکتر مهتا فاطمه بصیر درباره فواید ماساژ نوزادان اظهار داشت:« زمان ماساژ نوزاد زیباترین زمان شناخت احساسات اوست، با مشاهده واکنش وی هنگام ماساژ می‌توان تا حدی به احساسات او پی برد، ماساژ یک ارتباط غیر کلامی است و باعث تحکیم ارتباط بین مادر و نوزاد می‌شود، برقراری تماس محبت‌آمیز (لمس- نگاه-کلامی بطور همزمان) والدین  با نوزاد و برقراری ارتباط با او و تمرکز بر رفتار نوزاد هنگام ماساژ باعث افزایش این تاثیر متقابل می‌شود و فوائد ماساز برای بهبود خواب نوزاد، برای تقویت عضلات، در درمان نفغ و کولیک ، برای کاهش درد رویش دندان و برای نرم کردن پوست کودک مطرح شده است.»

این متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان درباره نوع روغن‌هایی که باید برای ماساژ نوزاد استفاده شود عنوان کرد:« استفاده از روغن‌های مایع گیاهی ، به دلیل خواص اسیدهای چرب اشباع نشده  و نیز  توانایی جذب فوق العاده پوست توصیه می‌شود.

انواع مختلف روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتاب گردان، بادام ، کنجد و زیتون می‌تواند به صورت تک یا ترکیبی مساوی از دو نوع  مورد استفاده قرار گیرد، در این میان اغلب لوسیون‌های تجاری که حاوی موادی برای قوام و رنگ و بوی مطبوع هستند به دلیل اینکه ممکن است تحریک کننده  پوست یا آلرژی زا باشند، کمتر مورد توجه است.»
 
وی درباره موارد منع ماساژ  نوازد، تصریح کرد:« موارد منع مهمی بجز  ناراحتی پوستی زخم و سوختگی پوست نوزاد وجود ندارد. در صورت تردید  برای موارد خاص بهتر است نظر  پزشک معالج را جویا شد. ماساژ شکم  بعد از تغذیه (و احتمالا هنگام سکسکه)  باعث برگشت شیر شده و ناخوشایند است. نکته دیگر این است که امر " لذت بخش بودن "اهمیت دارد. در صورتی که کودک در آن ساعت آمادگی ندارد  انجام ندهیم و اگر کودک ناراحت می‌شود، با او لجبازی نکنیم.»

دکتر بصیر خاطر نشان کرد:« ‌بعضی از والدین از برهنه کردن نوزاد برای ماساژ بیم دارند. اما در ماساژ مسئله مهمی تحت عنوان « تماس پوست با پوست» مطرح است که موجب آرامش و لذت می‌شود. می‌توان هنگام ماساژ محیط را کمی گرم تر کرد  و فقط قسمتی از بدن کودک را که ماساژ می دهیم برهنه کرد؛ نباید از یاد برد که ماساژ کودک مزایای زیادی برای پدر و مادر و نوزاد دارد. این اقدام به روند دلبستگی متقابل کمک می کند و با ایجاد تحریکات حسی به تکامل نوزاد کمک می‌کند.»

 متخصصان تکامل نوزادان توصیه می‌کنند که در هنگام ماساژ که نوزاد را برهنه می‌کنیم دمای اتاق بین 25 تا 27 درجه سانتیگراد باشد، آنها همچنین توصیه می‌کنند قبل از آنکه با یک روغن یا ترکیب دو روغن قصد ماساژ نوزاد را دارید ابتدا مقداری از روغن را روی مچ دست نوزاد و حدود بیست دقیقه منتظر بمانید، اگر پوست نوزاد حساسیتی نشان نداد در آنصورت نسبت به ماساژ بدن نوزاد با آن روغن مبادرت کنید.

این متخصصان همچنین توصیه می‌کنند که در هنگام ماساژ دادن فضای خانه کاملا آرام باشد، تلفن را از پریز بکشید و موبایل را خاموش کنید و در صورت امکان یک موسیقی آرام نیز پخش بشود که این کار موجب چندین برابر شدن لذت نوزاد از ماساژ می‌شود.

.:: ::.
از اولین لحظات،با نوزادتان حرف بزنید
موضوع : نوزاد
نویسنده خاله لیلا تاریخ ارسال جمعه 1 / 11 / 1389 در ساعت 16:04

برای رشد هماهنگ یک نوزاد تنها غذا دادن و مراقبت کردن از او کافی نیست. او حتماً به برقراری ارتباط نیاز دارد. شما می توانید از طریق نازونوازش و حرف زدن با او ارتباط برقرار کنید.
 
اما توجه داشته باشید، همان طور که نیاز دارد با او حرف زده شود، همان قدر هم نیاز دارد، که به او گوش داده شود...

تماس بدنی مادر و شیرخوار ضروری است. در این ارتباط صمیمی، نوزاد از مادر احساس حمایت می گیرد و به تدریج مرزهای جسمش را کشف می کند. همچنین او می تواند خود را با شرایط وفق دهد، اعتماد به نفس بگیرد و خود رابه آرامی و با گذشت ایام پیدا کند.

اما حرف زدن با نوزاد هم بسیار مهم است. حتی اگر معنی کلمه ها را نفهمد، حس موجود در آنها را دریافت می کند و می داند که او را مخاطب قرار داده اید. به این ترتیب نوزاد شما وارد دنیای انسانی می شود، دنیایی که تبادلات و زبان به او کمک می کند تا شخصیتش ساخته شود.

به کمک این واژه ها و جمله ها که به او و اطرافش مربوط می شوند ( "بابا الان میاد"، "شیشه شیرت هنوز گرم نشده"، "حالا دیگه وقت خواب بعد از ظهره"... )، او به خوبی می فهمد که دوستش دارید. و فهمیدن این موضوع برای رشد خوب او لازم و ضروری است! 

این پیام از طریق نگاه و لبخند هم منتقل می شود. از اولین روزها، نوزاد به دنبال این تماس می گردد و به کوچکترین نشانه ها پاسخ می دهد. گاهی پاسخ ها نامحسوس و جزئی اند، مانند پلک زدن یا حرکات بازوها. مطمئناً، همیشه این پاسخ ها واضح نیستند و پاسخ هر نوزادی با نوزاد دیگر متفاوت است. اما آنچه که قطعی و حتمی است، این است که هر نوزادی حس و عاطفه دارد و تمام محرک های اطرافش را دریافت می کند.

در شش ماه اول او به کمک غان و غون کردن، حرکات و ایما و اشاره پیام هایش را می فرستد و شما را وارد رابطۀ تبادلی خواهد کرد، این رابطه به مرور زمان دقیق تر می شود، تا حدی که پیام ها را به راحتی رمزگشایی می کنید و می فهمید. این مکالمه محبت و تفاهمی را ایجاد خواهد کرد که نمی توان رویش قیمت گذاشت.

تا جایی که برایتان ممکن است، با او حرف بزنید. زمان هایی را برای آغاز حرف زدن انتخاب کنید که بچه تان آرام است. اگر گرسنه یا ناراحت و ناآرام باشد، طبیعتاً پذیرندۀ حرف های شما نیست. اشیا و اعمال را نام گذاری کنید، سئوال بپرسید و سپس یک لحظه وقفه ایجاد کنید تا نوزاد بتواند آنها را به هم ربط دهد. واکنش هایش را به خوبی زیر نظر بگیرید، این واکنش ها نخستین گام های او در برقراری ارتباط است.

خودتان باشید
این که در هنگام صحبت با بچه چه می گویید، اهمیت زیادی ندارد. آنچه مهم است این است که خودتان را مجبور نکنید که با تیپ های مختلف حرف بزنید. همچنین به خود فشار نیاورید که مثل "بچه ها" حرف بزنید، اما برعکس اگر به طور طبیعی و ناخودآگاه (هنگام حرف زدن با کودک تان) مثل بچه ها صحبت می کنید، جلوی خود را نگیرید. زمانی خواهد رسید که بچۀ شما مثل گربه "میو میو" می کند. خودتان باشید و همه چیز را با حساب و کتاب نسنجید.

با توجه به آنچه گفته شد، شما مجبور نیستید که همۀ اصطلاحات و واژه ها را آسان کنید. و در نهایت، از تکرار کردن نترسید. دورۀ آموزش تمام می شود و کوچولوی شما همه چیز را یاد می گیرد.

توجه داشته باشید که در راه مکالمه تمام موانع را باید کنار زد ولی این به آن معنا نیست که یک ریز و بی وقفه فقط حرف بزنید.
برعکس، مکالمۀ شما باید واقعی باشد: فکر خود را دنبال کنید و او را مخاطب قرار دهید، مکث کنید، منتظر پاسخ بمانید، متناسب با حال و هوایتان و یا جایی که لازم است، شدت صدایتان را تغییر دهید، ... . هدف از این اقدامات ایجاد هماهنگی با واقعیت هاست تا بتوانید مسیر زبان را به دلبندتان نشان دهید.

و مطمئناً هیچ چیز مانع شما نمی شود که به او بگویید دوستش دارید... !

.:: ::.
عناوین آخرین مطالب بلاگ من


صفحه قبل 1 صفحه بعد


.:: Design By : wWw.Theme-Designer.Com ::.